MXene

مکسن‌ها

MXeneها خانواده‌ای از کاربیدها، نیتریدها و کربونیتریدهای فلزات واسطه دو بعدی با ساختار لایه‌ای منحصر به فرد هستند. Mxeneها از طریق اچ کردن انتخابی پیش‌سازهای فاز مکس (MAX) سنتز می‌شوند، هدایت الکتریکی عالی، استحکام مکانیکی و ثبات شیمیایی نسبتا خوبی را نشان می‌دهند. این خصوصیات باعث می‌شود این مواد برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله ذخیره انرژی (مانند ابررسانا و باتری)، کاتالیزوها، سنسورها، جاذب‌ها، رنگدانه‌های ضدخوردگی و نانوحامل‌ها جهت بارگذاری بازدارنده‌های خوردگی و مواد دارویی مورد استفاده قرار گیرند. شرکت اطلس پوشش محافظ به عنوان یک شرکت دانش بنیان پیشگام در تولید مواد نانویی، ساختارهای متنوعی از مکسن‌ها را به تولید رسانده است. روش‌های سنتز و بررسی راهکارهای جدید برای مهندسی ویژگی‌های مورد انتظار از مکسن‌ها از طریق اصلاح سطحی برای پروژه‌های خاص قابل سفاشی‌سازی می‌باشند. در حال حاضر مکسن Ti2C با کیفیت عالی جهت فروش به مشتریان قابل عرضه می‌باشد.

Graphite

گرافیت

گرافیت قابل انبساط گونه‌ای از گرافیت است که هنگام قرار گرفتن در معرض دماهای بالا، انبساط قابل توجهی از خود نشان می‌دهد، که نتیجه‌ی درهم‌آمیزی با گازهایی مانند اسید سولفوریک است. با توجه به ورقه‌ای بودن و قابلیت انبساط این نوع از گرافیت، اکسیداسیون و نیز لایه‌برداری آن‌ها نسبت به گرافیت‌های پودری به مراتب آسان‌تر می‌باشد. شرکت اطلس پوشش محافظ در حال حاضر فروشنده جزئی بسته‌های (1 تا 10 گرمی) گرافیت اکسپندبل (Expandable graphite) در ایران می‌باشد.

GO

اکسید گرافن

اکسید گرافن (GO) مشتقی از گرافن است، یک لایه منفرد از اتم های کربن که در یک شبکه شش ضلعی قرار گرفته‌اند. اکسید گرافن با اکسید شدن گرافیت تولید می‌شود و گروه‌های عاملی حاوی اکسیژن مانند اپوکسی، هیدروکسیل‌، و کربوکسیل‌ را به سطح آن وارد می‌کند و آن را آبدوست می‌کند و از این طریق پراکندگی در محلول‌های آبی را تسهیل می‌کند. محققان اکسید گرافن را یک ماده نانویی هوشمند خطاب می‌کنند، چرا که برحسب نیاز و با مهندسی گروه‌های عاملی بر روی آن دارای طیف وسیعی از خواص برای کاربردهای مختلف می‌شود. این اصلاح خواص منحصر به فردی مانند پایداری شیمیایی عالی، پراکندگی و قابلیت اصلاح‌پذیری را به اکسید گرافن می‌دهد. اکسید گرافن در زمینه‌های مختلف از جمله علم مواد، شیمی، الکترونیک و زیست پزشکی، رنگ و پوشش، تصفیه آب و هوا کاربرد دارد. متخصصان شرکت اطلس پوشش محافظ با بیش از یک دهه تحقیق و توسعه بر روی روش‌های سنتز اکسید گرافن و اصلاح سطحی آن، ضمن تامین پراکنه آبی اکسید گرافن (با pH اسیدی) برای مشتریان خود، آمادگی سفارشی‌سازی گونه‌های مختلف اکسید گرافن با عاملیت‌های مختلف برای کاربردهای متنوع را نیز دارند. از جمله خواص منحصر به فرد اکسید گرافن تولید شده در شرکت اطلس پوشش محافظ می‌توان به پایداری بالای پراکنه آبی آن اشاره نمود.

MOF

چارچوب‌های فلز/آلی (MOF)

چارچوب‌های فلز/آلی که (بعضا فلزی-آلی اطلاق می‌شوند) برگردان Metal-Organic Framework در زبان فارسی می‌باشند، یک نوع چارچوب سه‌بعدی (و بعضا دو بعدی) فلز/آلی هستند که از ترکیب گره‌های فلزی و اتصال‌دهنده‌های آلی به وجود می‌آیند. این چارچوب‌ها دارای ساختاری متخلخل هستند و به عنوان یک نوع جدید از مواد پیشرفته به شمار می‌روند. چارچوب‌های فلز/آلی متنوعی با گره‌ها (روی، کبالت، آهن، زیرکونیوم، تیتانیوم، آلومنیوم، سریوم، لانتانیوم و…) و اتصال‌دهنده‌های (2-متیل ایمیدازول، ترفتالیک اسید، 2-آمینو ترفتالیک اسید، تری‌مسیک اسید و …) مختلف در شرکت اطلس پوشش محافظ قابل ارایه می‌باشند. این ساختارها به دلیل دارا بودن سطح داخلی قابل توجه، از اهمیت بسیاری در زمینه‌های جذب گازها، ذخیره‌سازی انرژی، کاتالیزورها، به عنوان حامل داروها در صنعت پزشکی و بازدارنده‌های خوردگی در صنعت رنگ و پوشش برخوردارند. به دلیل تنوع در ترکیبات فلزات و ترکیبات آلی، می‌توانند با ویژگی‌های مختلف برای نیازهای مختلف طراحی شوند و از این رو در زمینه‌های مختلف کاربرد دارند. شرکت اطلس پوشش محافظ آمادگی سفارشی‌سازی انواع مختلف چارچوب‌های فلز/آلی و نیز چندسازه‌های مبتنی بر آنها بر روی اکسید گرافن، نانولوله‌های کربنی، مکسن‌ها، مولیبدن دی سولفید، هیدروکسی اپاتیت، هگزاگونال بورون نیترید و سایر مواد دیگر برحسب نیاز مشتریان خود می‌باشد. از جمله چارچوب‌های فلز/آلی قابل عرضه در شرکت اطلس پوشش محافظ می‌توان به ZIF-8، ZIF-67، ZIF-7، MIL-53، MIL-88، Ce-MOF، La-MOF، UIO و NH2-UIO اشاره نمود. چندسازه تمامی این ترکیبات بر حسب نیاز مشتریان با سایر مواد قابل سفارشی‌سازی و عرضه می‌باشند.

COF

چارچوب‌های کووالانسی/آلی (COF)

چارچوب‌های کووالانسی/آلی (آلی-کووالانسی) که معرف Covalent Organic Framework در زبان فارسی می‌باشند، دسته‌ای از چارچوب‌های سه‌بعدی هستند که از اتصال پیوندهای کووالانسی به وجود می‌آیند. این چارچوب‌ها تشکیل شده از اتم‌های کربن، نیتروژن و اکسیژن هستند و دارای ساختار منظم مولکولی هستند. COFها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند روزَن‌داری، انعطاف‌پذیری، سطح ویژه داخلی بالا، پایداری و استحکام در شرایط مختلف می باشند. همچنین امکان مهندسی ویژگی‌های فیزیکی/شیمیایی متنوع را دارا می‌باشند. این خصوصیات باعث کاربردهای گسترده‌ای از جمله ذخیره‌سازی انرژی، کاتالیست‌ها، تبادل یون‌ها، تصفیه هوا، تصفیه آب و حتی در حوزه‌های الکترونیک و داروسازی شده است. این چارچوب‌ها با توجه به خاصیت روزَن‌داری خود به عنوان حامل مواد دارویی، روان‌کننده‌ها، بازدارنده‌های خوردگی و دیگر موارد می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. با توجه به گستردگی انواع چارچوب‌های کووالانسی/آلی، امکان سفارشی‌سازی چارچوب‌های کووالانسی/آلی و نیز چندسازه‎‌های مبتنی بر آن‌ها برحسب نیاز مشتریان در شرکت اطلس پوشش محافظ فراهم می‌باشد.

CHS

کره‌های کربنی روزن‌دار

کره‌های کربنی توخالی (Carbon Hallow Sphere) نوعی از نانوساختارهای کربنی کروی و اغلب روزن‌دار هستند. اگرچه این ساختارهای توخالی در هر دو مقیاس میکرونی و نانویی قابلیت تولید دارند، ولی اغلب در ابعاد نانومتری، ویژگی‌های منحصر به فردی از خود نشان می‌دهند که آن‌ها را برای کاربردهای مختلف جذاب می‌کند. آن‌ها را می‌توان از طریق روش‌های مختلف، از جمله قالب‌بندی و رسوب شیمیایی بخار، سنتز کرد. کره‌های توخالی کربن به دلیل سطح ویژه بالای خود، چگالی کم و ویژگی‌های قابل تنظیم در زمینه‌هایی مانند ذخیره انرژی، کاتالیزور، دارورسانی و حامل‌های بازدارنده‌های خوردگی و سایر عوامل مورد توجه قرار گرفته‌اند. شرکت اطلس پوشش محافظ اولین تولید کننده کره‌های کربنی در ایران بوده که انواع مختلف این ترکیبات را با عاملیت‌های مختلف مطابق با نیاز مشتریان سفارشی‌سازی می‌کند.

HA

نانوصفحات هیدروکسی آپاتیت

نانوصفحات هیدروکسی آپاتیت ساختارهای نازک و دو بعدی هستند که بر پایه کلسیم فسفات می‌باشند. این مواد زیست سازگاری بالایی نشان می‌دهند و می‌توان آنها را با ضخامت نانو سنتز کرد. زیست سازگاری این مواد، آن‌ها را برای کاربردهای بایویی و پزشکی مانند تحویل دارو و مهندسی بافت مستعد می‌کند. در علم مواد، نانوصفحات هیدروکسی آپاتیت برای افزایش خواص مکانیکی چندسازه‌ها و پوشش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مواد همچنین به عنوان یک افزودنی ضدخوردگی در پوشش‌ها قابلیت استفاده دارند. شرکت اطلس پوشش محافظ ضمن تولید نانوصفحات هیدروکسی آپاتیت، آمادگی پذیرش سفارشات جهت مهندسی انواع چندسازه‌های مبتنی بر نانوصفحات هیدروکسی آپاتیت و چارچوب‌های فلز/آلی (MOF)، چارچوب‌های کووالانسی آلی (COF)، ترکیبات هیدرواکسید لایه‌ای مضاعف (LDH) و سایر موارد را مطابق با نیاز مشتریان دارد.