پوشش  نانو کامپوزیتی محافظUV (APC-UV)

اشعه UV در نور خورشید موجود است و تقریباً شامل ۱۰٪ از تمام امواج منتشر شده از سطح خورشید می‌شود. این اشعه یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد تغییرات شیمیایی و ساختاری در پوشش‌های آلی می باشد. استفاده از پوشش‌های کارامد سبب بهبود کیفیت سطح و دوام سازه زیرین می‌شود. سیستم های UV-Cured یکی از پوشش‌هایی هستند که در صنعت پوشش برای محافظت از مواد در برابر عوامل مختلف خارجی مانند اشعه ماورا بنفش بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. شرکت اطلس پوشش محافظ به منظور حفاظت از زیرآیندها در برابر اشعه‌ی UV با استفاده از فناوری نانو یک نانوپوشش مقاوم در برابر UV به نام APC-UV معرفی کرده است که مناسب برای سطوح خارجی پلاستیکی می‌باشد. این محصول دارای براقیت کم، انعظاف‌پذیری و مقاومت به خراش بالا می‌باشد. خلاصه‌ای از مشخصات فنی این نانو پوشش در جدول زیر آورده شده است:

Matt

Appearance

>25 m2/L

Surface coverage

< 2 microns

Dry film thickness (recommended)

One component

Delivery

5 min (max)

Flash time

UV irradiation

Curing condition

 

کاربرد پوشش محافظ APC-UV در صنایع مختلف

فناوری‌های نوین امکان تولید تخته‌های پلاستیکی و پنل دیواری کامپوزیتی با دوام و مقاومت استثنایی در برابر آب و هوا را فراهم کرده است که امکان استفاده خارجی در انواع اقلیم‌ها را محیا می‌کند. یکی از این پنل‌ها پلی‌وینیل‌کلراید یا همان (PVC) است که این ورق‌های پی‌وی‌سی، نوعی پلاستیک پرکاربرد بوده و قابل رقابت با چوب هستند و به صورت وسیعی در صنایع مبلمان، ساختمان و تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نمای خارجی ساختمان، تابش نور خورشید که حاوی اشعه‌هایی مانند ماورای بنفش است، می‌تواند منجر به گسستن پیوندهای داخلی مواد تشکیل دهنده PVC وکاهش کیفیت نما شود. لذا جهت بهبود خواص PVC، از مواد مختلفی همچون پرکننده‌ها مانند نانوذرات (برای افزایش استحکام و مقاومت پروفیل) و همچنین اعمال پوشش‌های نانومتری مقاوم در برابر رطوبت یا اشعه استفاده می‌شود. محصول نانو کامپوزیتی APC-UV به صورت خاص برای حفاظت سطوح پلاستیکی با کاربرد نمای ساختمان طراحی شده است و همچنین این پوشش چسبندگی عالی بر روی پنل‌های PVC دارد. این پوشش نانو کامپوزیتی را می‌توان به روش‌های مختلف (رول، قلمو و اسپری) در ضخامت های دلخواه بر روی پانل های پلاستیکی اعمال کرد. میزان تغییرات رنگ نمونه‌های PVC بدون پوشش و با پوشش APC-UV در زمان‌های مختلف قرارگیری در معرض شرایط جوی (آزمون QUV) در تصاویر پایین آورده شده است:

بررسی اقتصادی و بازار

APC-UV به عنوان محصولی که دارای تاییدیه‌ی نانو مقیاس ستاد ویژه فناوری نانومی‌باشد توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی (رنولیت آلمان) را دارد به طوریکه قیمت نمونه آلمانی به ازای هر مترمربع 9 یورو و نمونه شرکت اطلس پوشش محافظ کمتر از 1 یورو می‌باشد.