ربات توانبخشی

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به تولید ربات توانبخشی گام‌برداری برای معلولان و بیماران ناتوان حرکتی شده است که به علت قیمت بالای نمونه خارجی، واردات آن برای بسیاری از مراکز درمانی آسان نبود.

ربات توانبخشیبه گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛  امین اسدی قائم مقام یک شرکت دانش بنیان گفت: ربات توانبخشی آموزش گام‌برداری به بیماران سکته مغزی، ضایعه نخاعی، ام‌اس کمک می‌کند تا با گام‌برداری به تحلیل رفتن عضلات و مفاصل دچار نشوند و در روند بهبود کیفیت زندگی آنها یک نقش درمانی موثر ایفا می‌کند.

وی افزود: راه‌بری این بیماران با استفاده از پرسنل انسانی یک عمل بسیار طاقت‌فرسا و پر‌هزینه است زیرا این بیماران سال‌ها روی ویلچر بوده‌اند و غالباً نیز از وزن زیادی برخوردار هستند؛ نمونه خارجی این ربات نزدیک به 250 هزار دلار قیمت دارد و خرید آن برای بسیاری از مراکز درمانی مشکل است.

نمونه داخلی تولید شده، حداکثر با یک پنجم قیمت نمونه مشابه خارجی تولید می‌شود.

اسدی با اشاره به نیاز توان‌خواهان حرکتی به این دستگاه تصریح کرد: چون بیمه، درمان‌های توانبخشی را پوشش نمی‌دهد، بیشتر مشتریان ما کلینیک‌های خصوصی هستند و این موضوع هزینه قابل توجهی را به خانواده‌های بیماران تحمیل می‌کند؛ اگر بیمه‌ها چنین سرویس‌های دانش‌بنیانی را مورد توجه قرار دهند، حتماً مراکز درمان دولتی نیز نسبت به استفاده از چنین فناوری‌های اقبال بیشتری از خود نشان می‌دهند.

Leave a Reply